Teknokentler Hakkında

Teknokentler Hakkında

Merhablar, bu yazımızda size teknokentler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Ülkemizde teknoloji üreten arge firmaları için üniversiteler kendi bünyesinde yer kiralamaka. İlk bakışta vay be ülkemizde teknoloji adına ne güzel gelişmeler oluyor desekte biraz araştırmadan sonra konunun öyle olmadığı kanısına vardık. 

Bölgelere göre bu yerlerin metre karesi 15$ ile 45$ arası değişebilmekte. Ayrıca aidat adı altında metre kare başı 5 ila 10 tl alınmakta. Yani şöyle bir hesap yapacak olursak 100 metre kare bir alan için en düşüğünü baz alsak 15$X100 1500$ (12 aylık peşin isteniyor)  18,000$ + 6000 TL(aidat) gibi bir rakam karşılıyor bizi. 

Avantajıda şu, bazı vergilerden muaf oluyorsunuz, prestij sağlıyor vs... Ancak şu atlanmış bu konuda, fikrim var bu ülke için birşeyler üretmeliyim diyen arkadaşlara pek uyacağını düşünmüyoruz. Facebook, Twitter gibi projelerin Garajdan çıktığını herkes biliyordur. Ancak Türkiye'de fikrim var destek bekliyorum diyenere göre değil. Ofis ihtiyacımı karşılasın denildiği takdirde yıllık 100,000 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmak gerekecek.

Peki kim dolduruyor bu teknokent alanlarını? 

İşlerini büyütmüş vergiden nasıl yırtarım diyen bir büyük sekmentteki firmalar bu alanları hınca hınc doldurmakta, işin garibi çok büyük holdingler bile teknokentlerde bina kiralamışlar, sözde proje yapıyorlar. Bu zamana kadar da ne projeler çıktı teknokentlerden inanın durup bir araştırmak lazım...

Kısacası parası olana teknokent...

Yazarımız Hakkında
Serkan ÇAKMAK

2000 yılı itibariyle teknoloji ile haşır neşir olan yazarımız, 14 yıllık yazılım tecrübesine sahiptir.

E-Mail: serkan[at]pchayat.com

Tüm Yazarlarımız

Paylaş: