Neden bir Twitter, Facebook çıkmıyor Türkiye'den?

Neden bir Twitter, Facebook çıkmıyor Türkiye'den?

Merhabalar bu yazımızda Türkiye'de neden proje çıkmıyor? bu konuya derinlemesine ineceğiz. Ak Parti hükümeti aslına bakarsanız teknoloji alanına en çok değer var hükümet, burada siyaset gibi bir amacımız yok. Sadece ülkemizin teknoloji alanında neler yapıyor, neler yapmıyor analiz etmek.

Bildiğiniz gibi 2011 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kuruldu. Bu bile aslında olumlu bir adım oldu. Ülkemizde Askeri teknolojiler alanında ciddi çalışmalar yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Savunma alanında ileri teknoloji barındıran bir çok ürün yapıldı. Ancak web teknolojileri alanında ciddi gerideyiz diye düşünüyoruz. Hatırlıyorumda Sayın Abdullah GÜL bir televizyon programında Twitter kullanıyorum demişti ilk kez bir siyasetçiden bir sosyal ağın adını duyuyorduk o yıllarda. 
 
Aslında bir anlamda da sevindirici siyasiler teknoloji ile iç içe, ancak 15 yılını sektöre vermiş bir yazılım uzmanı olarak utanmadım desem yalan söylemiş olurum. Nedenine gelecek olursak bu tarz yazılımlar aslında göründüğü gibi devasa şeyler değil bir kaç yıla kadar twitter gibi bir yapıyı 10 kişinin yönettiğini açıklıyordu twitter. 
 
Türkiye olarak malesef ki 2016 yılında bile ne ulusal bir projemiz nede bir arama motorumuz çıkabildi. Çıkmamasında sebebi de malesef ki özel sektörün ve devletin bu konuya yeterince önem vermemesi. 10 yıldır yazılım firmamız var bizimde, ancak malesef ki şirketi döndürmek adına bırakın proje yapmayı, uyuyacak zaman bulamıyoruz bazen. Bu konuda bizce devletin başka adımlar atması gerekmekte.
 
Ek olarak;
Bir çok özel banka ve üniversitenin girişimcileri seçip sözde yer tahsisi sunamkta. Ancak herhangi bir maddi destek sunulmadığı için girişimci dayanabildiği kadar dayanıyor sonunda havlu atıyor.
 
Neler olabilir mesala?
Bu konuda bence devlet özel bir birim kurmalı. Şimdi kimi arkadaşlar Tubitak vs.. var diyecek ama ulusal web projeleri için ayrı bir birim. Özel sektörden kişileri bulup özel bir sınava tabii tutup bu birime yönlendirmeli. Kısaca özel sektör gibi işleyen bir devlet birimi. Kişilerede günün şartlarına uygun maaş verip özel sektör formatında çalıştırmalı. Böyle olduğu takdirde 1-2 yıl içerisinde ciddi projelerin üretileceği kanısındayız..

Yazarımız Hakkında
Serkan ÇAKMAK

2000 yılı itibariyle teknoloji ile haşır neşir olan yazarımız, 14 yıllık yazılım tecrübesine sahiptir.

E-Mail: serkan[at]pchayat.com

Tüm Yazarlarımız

Paylaş: